Category Archives: Events

All events hosted by SRIM Fest. This may include smaller events following up to SRIM Fest like raffle tickets or giveaways.

A Moment To Thank Our Sponsors

SRIM Fest thanks our stage sponsors for SRIM Fest 2017! 🎶 They are sponsoring the following stages:

IG_0212

Featured photo is of Natty Nation during SRIM Fest 2016 taken by Atoxicdream Design Photography.

SRIM Fest is on Instagram!

SRIM Fest 🎶 is coming up fast!
We are getting ready to cover the event which will be posted @srimfest on Instagram so come follow us! This is our first year using this type of social media, and we look forward to posting photos and videos. We’ve got the #srimfest2017 going on so if you’re attending, feel free to tag us!🎸 Are you or your band playing?
Tag your Instagram account in the comments on our latest Instagram post so we can follow and tag you easily during the festival!

Ig_0310_SRIM

Ig_0206_SRIM

Don’t have your tickets yet?
Purchase discounted tickets from the bands listed in our lineup or online via Ticket River


Featured photo is of the DayRollers during SRIM Fest 2016 taken by Atoxicdream Design Photography.

Check out the official 2017 band line-up!

MUSIC SCHEDULE FOR SRIM FEST 2017

– Music Center Inc (Main) Stage –

Friday
8:00-9:00 Lexi Parr and The Ruby Blonde Band
9:30-10:30 Electric Revolution
11:00-12:00 Sacred
12:30-1:30 Dropping Daisies
Saturday
4:00-4:30 Mama Tried
5:00-6:00 Audiophilia
6:30-7:30 The Oscillators
8:00-9:00 New Age Renegades
9:30-10:30 Well Known Strangers
11:00-12:00 Lunch Money Bullies
12:30-1:30 Slaughter Party

– Dead Mann’s Saloon (Beer Garden) Stage –

Friday
7:00-8:00 Burn the Day
8:30-9:30 Brock Betz
10:00-11:00 Faded Flannel
11:30-12:30 Good Batch
Saturday
5:00-6:00 Marty Martin and The Crowd Pleasers
6:30-7:30 Rude Rooster
8:00-9:00 Secondhand Silver
9:30-10:30 The Dillweeds
11:00-12:00 Saint Tragedy
12:30-1:30 Cactii

– Music Go Round Kenosha (Wisconsin Room) Stage –

Friday
7:45-8:45 Ray and Willie’s Musical Mayhem
9:15-10:15 The Almas
10:45-11:45 Mixed Company
12:15-1:15 Kenxi
Saturday
4:45-5:45 Slums
6:15-7:15 Mike Suvaka
7:45-8:45 Killing Bottles
9:15-10:15 The First Rule
10:45-11:45 Dayna Renée
12:15-1:15 Inbound

– Tribute Entertainment/ Coming Up Roses Cleaning and Organizing (Bristol Room) Stage –

Friday
7:30-8:30 Self Centered
9:00-10:00 Siren of Sorrow
10:30-11:30 Mountains on the Moon
12:00-1:00 Blacktop
Saturday
4:30-5:30 Crimson
6:00-7:00 Rust Belt
7:30-8:30 Rat Fink
9:00-10:00 The Flannelz
10:30-11:30 Amberstein
12:00-1:00 Second Youth

– 1 Fine Tune Inc. (Grand Hall) Stage –

Friday
7:15-8:15 Pretty Beggar
8:45-9:45 Nazario Chickpeazio
10:15-11:15 Allura Electric Orchestra
11:45-12:45 BandX
Saturday
4:15-5:15 Remote Transit
5:45-6:45 Butterfly In Traffic
7:15-8:15 NoOneSouldier
8:45-9:45 Mr. World
10:15-11:15 Matt Meyer and The Smooth Riders
11:45-12:45 Corners Of A Circle

Purchase discounted tickets from these bands oronline via Ticket River

Ig_0206_SRIM


Featured Photo by Pixel Proof Event Photography